Lekcja 29 - Past Simple
W dniu dzisiejszym poznamy kolejny angielski czas. Poznaliśmy już jeden czas przyszły, dwa czasy teraźniejsze więc najwyższa pora aby poznać pierwszy czas przeszły czyli czas Past Simple. Czasu Past Simple warto się nauczyć – jest on jednym z najczęściej używanych czasów angielskich |
- do wyrażenia czynności przeszłej wykonanej w ściśle określonym czasie
I played computer games two days ago – grałem w gry komputerowe dwa dni temu
- do wyrażenia czynności przeszłej, zakończonej, nie mającej wpływu na teraźniejszość. Na przykład:
I visited Spain last year – odwiedziłem Hiszpanię ostatniego roku
Skoro wiemy już kiedy używamy czasu Past Simple to sprawdźmy teraz jego konstrukcję.
ZDANIA TWIERDZĄCE
Osoba (I) + czasownik z końcówkę ed bądź czasownik w drugiej formie nieregularnej (played) + reszta zdania (computer games two days ago)
Skupmy się teraz na tym „czasownik z końcówkę ed bądź czasownik w drugiej formie nieregularnej”
Poznaliśmy już parę końcówek na przykład końcówkę „ing” w czasie Present Continous albo końcówkę „s” w 3 os. l.p. w czasie Present Simple. W czasie Past Simple w zdaniach twierdzących będziemy dodawać końcówkę „ed”.
Na przykład:
Jeżeli czasownik w formie podstawowej kończy się na literę “e” to wówczas dodamy samą końcówkę “d”. Na przykład:
Jeżeli czasownik skończy się na literę „y” a przed tą literą „y” mamy spółgłoskę to wówczas zmienimy końcówkę „y” na „ied”. Na przykład:
Ale jeżeli przed literką „y” mamy samogłoskę tak jak na przykładzie słowa play to wtedy nie zmieniamy „y” na „i” – dodamy samą końcówkę „ed”.
Jeżeli czasownik składa się z jednej sylaby a na końcu ma spółgłoskę, samogłoskę, spółgłoskę to wówczas ostatnią literę podwoimy. Na przykład:
! Wymowa: podczas wymowy nie wymawiamy literki „e”. Chyba że przed końcówkę „ed” mamy literkę „d” lub „t”. Wtedy literka „e” będzie wymawiania. Na przykład:
Nie wszystkie czasowniki jednak odmieniają się tak prosto poprzez dodanie końcówki „ed”. W języku angielskim jest szereg czasowników nieregularnych, których odmiana między innymi w czasie Past Simple jest nieregularna. Nie posiadają one końcówki „ed”, zamiast tego tworzą często kompletnie inne słowa. Czasowników nieregularnych w języku angielskim jest całkiem sporo – w przybliżeniu ok 100. Nie będziemy ich jednak dzisiaj poznawać (na początek ważne abyśmy znali zasady związane z końcówką „ed”) – poznamy je na kolejnych zajęciach. Dzisiaj jednak poznamy odmianę czasownika „be – być” w czasie przeszłym w I formie nieregularnej:
I was – ja byłem |
We were – my byliśmy |
You were – ty byłeś |
You were – wy byliście |
He was – on był |
They were – oni byli |
Skoro wiemy już jak się tworzy zdania twierdzące to przejdźmy do zdań przeczących.
ZDANIA PRZECZĄCE
I didn’t play computer games two days ago – ja nie grałem w gry komputerowe dwa dni temu
Osoba (I) + Przeczenie (didn’t) + Czasownik w formie podstawowej (play) + reszta zdania (computer games two days ago)
W zdaniach przeczących pojawia się nam przeczenie „didn’t” oraz czasownik w formie podstawowej. Czasownik w formie podstawowej jest dla nas sporym ułatwieniem, nie musimy dodawać ani końcówki „ed” ani wstawiać czasownika nieregularnego. Pamiętamy już że operator pojawiał nam się na przykład w przeczeniach w czasie Present Simple – don’t i doesn’t (to, który operator wstawialiśmy było zależne od osoby). Tutaj sprawa jest ułatwiona – mamy tylko jeden operator didn’t, który wstawiamy we wszystkich osobach.
Przeczenia tworzymy inaczej jeżeli mamy czasownik „be – być”:
I wasn’t at school two day ago – ja nie byłem w szkole dwa dni temu
Tutaj zamiast operatora didn’t będziemy mieli przeczenie wasn’t albo weren’t w zależności od osoby. Wasn’t i weren’t to są skróty od was not i were not. Zobaczmy w tabelce:
I wasn’t – ja nie byłem |
We weren’t – my nie byliśmy |
You weren’t – ty nie byłeś |
You weren’t – wy nie byliście |
He wasn’t – on
nie był |
They weren’t – oni nie byli |
ZDANIA PYTAJĄCE
Did I play computer games two days ago? – czy ja grałem w gry komputerowe dwa dni temu?
Operator (Did) + Osoba (I) + Czasownik w formie podstawowej (play) + reszta zdania (computer games two days ago)
Tutaj ponownie jak w zdaniach przeczących pojawia się nam operator did, który jest niezależny od osoby. Czasownik, również mamy w formie podstawowej, więc żadne końcówki czy formy nieregularne nas nie interesują.
Jeżeli pytanie będzie się opierało słówko „be – być” to będzie wyglądać trochę inaczej:
Were you at school two days ago? – czy byłeś w szkole dwa dni temu?
W takich pytaniach zamiast dodać operatora, dokonamy inwersji „osoby” z czasownikiem „to be” w przeszłej formie.
Określniki czasu:
Jak każdy czas także i Past Simple ma określniki czasu. Zobaczmy je:
na przykład: Three years ago – trzy lata temu
na przykład:
last Monday – ostatniego poniedziałku
Czas Past Simple nie jest prostym czasem. Zdania twierdzące w tym czasie są trudne ponieważ musimy dodawać końcówki do czasowników (na dodatek z wieloma zasadami) bądź też zmieniać czasownik kompletnie jeżeli jest on nieregularny. Dla odmiany zdania przeczące i pytające są dość proste w konstrukcji. Na kolejnych zajęciach poznamy czasowniki nieregularne, które bardzo przydadzą nam się w tym czasie.