Lekcja 1 - Przywitania, pożegnania, pozdrowienia
Witaj! Na pierwszej lekcji języka angielskiego dowiesz się jak należy się przywitać oraz pożegnać po angielsku. Poznasz również angielskie pozdrowienia. Najprościej przywitać się po angielsku używając słówka: Używając właśnie tego słówka wita się większość osób anglojęzycznych. Oprócz niego możemy także użyć wersji nieco skróconej: |
W ten sposób przywitamy się z kolegą czy ze znajomym, ale już w przypadku przywitania się na przykład z nauczycielem czy też ze sprzedawcą w sklepie albo kasjerem w banku, będziemy musieli użyć trochę innych, bardziej formalnych zwrotów.
Zanim je poznamy, pokażę Ci parę ważnych słówek, które przydadzą Ci się podczas konstrukcji przywitań:
Teraz wróćmy do naszych przywitań. W języku polskim występują dwa przywitania formalne: „dzień dobry” i „dobry wieczór”. W języku angielskim sprawa wygląda ciut inaczej, ponieważ przywitania są……trzy! Anglicy rozróżniają jeszcze dodatkowo …. „dobre popołudnie” :-) Sprawa więc wygląda tak:
Kiedy więc stosować które przywitanie? Good morning używamy do godziny 12.00, Good afternoon po godzinie 12.00 (czyli po lunchu – drugim śniadaniu), Good evening natomiast po godzinie 18.00 lub jak się ściemnia :-)
Skoro poznaliśmy przywitania to czas teraz na poznanie angielskim pożegnań. Najprościej jest pożegnać się używając słówka:
Możemy też użyć bardziej formalnego, grzecznościowego zwrotu:
Zwróć uwagę na pisownię! Przy przywitaniach pisaliśmy oddzielnie Good morning czyli mieliśmy dwa wyrazy. Tutaj mamy jeden wyraz pisany razem Goodbye.
Możemy też pożegnać się używając słówka:
albo
See you soon – do zobaczenia wkrótce
Pamiętaj że słowo bye oraz zwroty see you oraz see you soon są używane w języku nieformalnym a więc koleżeńskim. Zwrotem grzecznościowym, formalnym ( takim, jakim rozmawia się np. z nauczycielem) jest Goodbye.
Wszystkie te cztery zwroty możemy używać niezależnie od pory dnia, ale jest jeszcze pożegnanie, które stosujemy w nocy:
Tutaj również piszemy te słówko razem a nie oddzielnie jak w przypadku Good morning. Poznając słówko Goodnight warto również poznać drugi człon tego wyrazu a więc:
Na koniec jeszcze parę informacji dotyczących slangu angielskiego.
See you – może przybrać formę See ya. W internecie często używa się także skrótów:
CU – to skrót od See you.
BB – to skrót od Bye bye (Pa pa)
Sama rozmowa polegająca na przywitania i pożegnaniu się nie miałaby jednak sensu. Często zdarza się, że jak spotkamy się ze znajomymi to chcemy wymienić się paroma zdaniami. Często też pytamy co tam słychać u naszych znajomych. Anglicy i Amerykanie bardzo często spotykając znajomych na ulicy nie tylko się przywitają ale także wymienią parę zdań dotyczących naszej obecnej sytuacji życiowej :-) Dlatego też po przywitaniu się po angielsku bardzo często usłyszysz następne zdanie:
How are you doing? – Co tam u Ciebie?
W angielskim slangu występuje także:
W internecie często używa się także skrótu:
SUP – to skrót od What’s up
Wtedy mamy parę możliwości odpowiedzi:
I’m all right – U mnie wszystko w porządku
Ale nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Możemy więc także odpowiedzieć:
I’m not very well – U mnie nie najlepiej
Oczywiście możemy też zastosować formy skrócone i na pytanie: jak się mamy odpowiedzieć po prostu: dobrze. Wtedy nie będziemy na początku dodawać I’m – i zostanie samo Good, All right, OK, Fine, Not very well.
Jeżeli nasza aktualna sytuacja życiowa jest „średnia” to możemy dodatkowo użyć słówka:
Quite – całkiem (w zdaniach twierdzących), niezbyt (w zdaniach przeczących)
Na przykład
I’m quite good - U mnie całkiem dobrze
I’m not quite very well – U mnie niezbyt dobrze