Lekcja 4 - Kolory / Wskazywanie przedmiotów
Podczas czwartej lekcji kursu angielskiego nauczymy się angielskich kolorów. Na samym początku jednak poznamy dwa przydatne słówka, które będą użyteczne podczas opisywania kolorów: Słówko light ma dwa znaczenia. Oznacza jasny, ale też znaczy lekki. |
Dlatego często możemy znaleźć je na wszystkich produktach niskokalorycznych :-)
Poniżej przedstawię Ci angielskie kolory:
Jak mogłaś/łeś zauważyć słowo „fioletowy” można tłumaczyć zarówno jako „violet” jak i „purple”. Ze słowem „szary” jest ciekawiej ponieważ różnica w pisowni spowodowana jest tym, czy używamy brytyjskiej odmiany języka angielskiego (grey) czy odmiany amerykańskiej (gray).
Ponad to nauczymy się dwóch dodatkowych, trochę pobocznych kolorów:
Nachodzi więc pytanie, jak napiszemy na przykład kolor jasnoniebieski albo ciemnozielony? Sprawa jest bardzo prosta. Użyjemy słówek Dark/Light + nazwa koloru. Na przykład:
Jako ciekawostka – słowo ciemnoniebieski można przetłumaczyć jako dark blue ale także jako…..
Navy blue – kolor morski (granatowy)
Przejdźmy teraz do drugiej, gramatycznej części lekcji czwartej :-) W języku polskim używamy następujących zwrotów podczas wskazywania przedmiotów: to, te, tamto, tamte. To, które akurat słowo wykorzystamy zależy od odległości do przedmiotu oraz od tego czy mamy do czynienia z liczbą mnogą albo pojedynczą. Identycznie jest z językiem angielskim! Użyjemy więc następujących zwrotów:
This – to,
ta, ten
(przedmiot znajduje się blisko – liczba pojedyncza)
These – te,
ci
(przedmioty znajdują się blisko – liczba mnoga)
That – tamto,
tamten, tamta
(przedmiot znajduje się daleko – liczba pojedyncza)
Those – tamte,
tamci
(przedmioty znajdują się daleko – liczba mnoga)
Słowa this oraz these jak zapewne zauważyliście mają praktycznie taką samą wymowę.
Warto w tym momencie przećwiczyć dzisiejszą lekcję w praktyce. Przejdź się po swoim domu. Popatrz na swoje przedmioty. Popatrz na niego zarówno z daleka jak i z bliska. Użyj słownictwa związanego ze wskazywaniem, odmiany czasownika „to be” oraz słownictwa związanego z kolorami. I tak na przykład podejdź do lodówki i powiedz:
This is white – to jest białe (zakładam że Twoja lodówka jest biała:-))
W przypadku liczby pojedynczej zastosujesz słówko is (jest) a w przypadku liczby mnogiej słówka are (są). I tak na przykład w przypadku srebrnych łyżek użyjesz następującej konstrukcji
These spoons are silver – te łyżki są srebrne (zakładamy że znajdują się blisko:-))
Kiedy mówimy o czymś że jest blisko? Używamy słów this, these jeżeli przedmiot o którym mówimy jest w zasięgu naszej ręki. Jeżeli jest dalej to użyjemy słów that, those.
Na koniec zajęć jeszcze sześć słówek, które przydadzą nam się podczas opisywania przedmiotów. Pierwsze trzy słówka już znasz.
Pamiętaj, że przymiotniki nie odmieniają się ani przez osoby ani przez rodzaj ani przez liczbę! Dlatego też na początku kursu pisałem, że gramatyka angielska wcale nie jest taka trudna :-)
Teraz możesz raz jeszcze przejść się po mieszkaniu:-) Raz jeszcze możesz podejść do podanej w poprzednim przykładzie lodówki :-) Oceń swoje przedmioty, czy są piękne czy brzydkie, stare czy nowe, małe czy duże. Nie zapomnij też raz jeszcze podać ich kolorów! I tak w przypadku lodówki będzie to:
oraz
This is beautiful – to jest piękne (zakładając że lodówka się nam podoba:-))
oraz
This is new – to jest nowe (zakładamy że lodówka jest nowa)
oraz
This is big – to jest duże (lodówki same ze swojej natury są raczej duże:-))